10 jucători de la CSM Știința Baia Mare figurează între cei 50 aleși de Andy Robinson pentru lotul cu care România va aborda ediția 2021 a Rugby Europe Championship.

Naționala României va debuta în noua ediție a Rugby Europe Championship în primul weekend din martie, într-un meci în deplasare, cu Rusia. Va fi primul joc al Stejarilor după un an, ultima partidă oficială a acestora având loc în 7 martie 2020, cu același adversar.
Pentru ediția din acest an, staff-ul tehnic al României a ales un lot de 50 de jucători care vor evolua în această competiție.

“Toți așteptăm cu nerăbdare competiția de calificare la Cupa Mondială din 2023, mai ales că mulți dintre jucătorii pe care îi avem, în special cei care evoluează în țară, nu au mai avut meciuri de mai mult de trei luni. Acum ne concentrăm pe ceea ce avem de făcut luna viitoare, în care vom avea de jucat patru meciuri grele. (…) Este esențial să avem un debut bun pentru că rezultatele pe care le vom obține cu Rusia și Portugalia vor fi cruciale pentru obiectivul nostru de calificare la Cupa Mondială”, a declarat Andy Robinson – antrenorul României.

Din lotul de 50 de jucători, 30 sunt de înaintare și 20 de treisferturi. 10 jucători de la CSM Știința Baia Mare fac parte din lot. Este vorba despre Constantin Pristaviță, Ovidiu Cojocaru, Iulian Hartig, Alexandru Țiglă, Alexandru Bucur, Mihai Lămboiu, Domițian Mureșan, Florin Roșu, Alexandru Alexe și Paul Popoaia.

LOTUL ROMÂNIEI

Pilieri: Pristaviță Constantin (CSM Știința Baia Mare), Savin Alexandru (CSA Steaua), Balan Vasile (CSA Steaua), Badiu Ionel (Valence Romans Drome), Tăruș Alexandru (Zebre Rugby), Burțilă Costel (Hyères-Carqueiranne-La Crau), Gordaș Alexandru (Stade Nicois), Tomașcu Ioan (Niort), Mureșan Domițian (CSM Știința Baia Mare)
Taloneuri: Căpățînă Eugen (SCM Timișoara), Butnariu Tudor (CSA Steaua), Cojocaru Ovidiu (CSM Știința Baia Mare), Hartig Iulian (CSM Știința Baia Mare)
Linia a II-a: Mureșan Lucian (SCM Timișoara), Roșu Florin (CSM Știința Baia Mare), Antonescu Marius (Bourg en Bresse), Johannes van Heerden (CS Dinamo), Moțoc Adrian (RC Massy), Ghenea Virgil (CSA Steaua), Iftimiciuc Marius (Perigueux)
Linia a III-a : Neculau Vlad (SCM Timișoara), Boboc Cristi (ACS Tomitanii Constanța), Ser Dragoș (CSA Steaua), Alexe Alexandru (CSM Știința Baia Mare), Macovei Mihai (Colomiers), Chirica Cristi (Sporting Club Appameen), Gorcioaia Andrei (Bayonne), Damian Strătilă (CSA Steaua), Sobota Kamil (CSA Steaua), Ilișescu Răzvan (Blagnac)
Mijlocași la gramadă: Rupanu Gabriel (SCM Timișoara), Surugiu Florin (CSA Steaua), Țiglă Alexandru (CSM Știința Baia Mare), Bartoli Julien (CSA Steaua)
Mijlocași la deschidere: Boldor Tudor (CSA Steaua), Plai Daniel (CSA Steaua)
Centri: Popa Vlad (CSA Steaua), Fercu Cătălin (SCM Timișoara), Vlaicu Florin (CSA Steaua), Moa Maliepo, Alexandru Bucur (CSM Știința Baia Mare), Taylor Gontineac (Clermont Espoirs)
Aripi: Shennan Stephen (SCM Timișoara), Dumitru Ionuț (CSA Steaua), Tangimana Fonovai (CSA Steaua), Nicolas Onuțu (CS Vienne), Iliuta Cosmin (CSA Steaua), Lămboiu Mihai (CSM Știința Baia Mare)
Fundași: Melinte Ionel (SCM Timișoara), Popoaia Paul (CSM Știința Baia Mare)

Meciurile României
6-7 martie: Rusia – România
13-14 martie: Portugalia – România
20-21 martie: România – Spania
27-28 martie: Georgia – România
3-4 iulie: România – Belgia/Olanda

Sursă informații și foto: Federația Română de Rugby

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.