Naționala de rugby a României a fost învinsă de Argentina cu 24-17 (17-9) într-un meci test World Rugby.

În partida care a inaugurat Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf, jucată cu casa închisă (toate cele 4.000 de bilete fiind vândute), Stejarii au condus de două ori, au reușit să egaleze, 17-17, au jucat 20 de minute în 14 oameni având două cartonașe galbene de-a lungul celor 80 de minute, Pumele reușind eseul victoriei în ultimele minute ale jocului, informează Federația Română de Rugby.

Evoluția scorului

3-0: lovitură de pedeapsă Ionel Melinte
3-5: eseu Rodrigo Bruni
6-5: lovitură de pedeapsă Ionel Melinte
6-10: eseu Santiago Cordero
9-10: lovitură de pedeapsă Ionel Melinte
9-17: eseu de penalizare (scor la pauză)
14-17: eseu Eugen Căpățînă
17-17: lovitură de pedeapsă Ionel Melinte
17-24: eseu Juan Martin Gonzalez, transformă Domingo Miotti

Argentina devine prima câștigătoare a Cupei Latine, trofeul care s-a pus în joc începând cu această partidă și care va fi decernat câștigătoarei în toate întâlnirile directe.

Aceasta a fost a noua întâlnire dintre Stejari și Pume, de fiecare dată victoria revenindu-i Argentinei.

Sursă informații și foto: Federația Română de Rugby