Peste 50 de sportivi de la opt cluburi din țară au participat ieri la Cupa Simared ”Regata Baia Mare”.

”Ne mândrim că am relansat concursul Cupa Simared <<Regata Baia Mare>> după foarte mulți ani. Competiția a fost spectaculoasă și plină de adrenalină (…). Vremea a ținut cu noi și a fost perfectă pentru eveniment. Felicităm toți sportivii pentru rezultatele lor și pentru efortul depus”, spun organizatorii competiției, reprezentanții Clubului Simared Baia Mare.

Peste 50 de sportivi de la CSM Pitești, LPS Arad, CSM Arad, CSȘ nr. 1 Timișoara, CSM Hunedoara, Nomad Kayac Satu Mare, CS Cetate Deva și Club Simared Baia Mare au luat startul în 25 de probe de concurs.

🏆 Reprezentanții clubului băimărean au urcat de 13 ori pe podium, cucerind șase medalii de aur, patru de argint și trei de bronz: Bogdan Pânzaru a obținut trei locuri I; Roland Kupas a câștigat un loc 1, un loc 2 și un loc 3; Tudor Deac și Rafael One și-a trecut fiecare în palmares câte un aur și câte un bronz; Matei Ogroniciuc, Aris Ardelean și Vasile Buciuman au bifat câte un loc 2 fiecare.

La competiția băimăreană a participat Ion Bîrlădeanu – președinte al Federației Române de Kaiac-Canoe. (G.D.)

Sursă informații și foto: Club Simared Baia Mare