CS Minaur Baia Mare s-a impus azi cu 33-29 (14-13) în fața norvegiencelor de la Storhamar Handball Elite în joc contând pentru Grupa C a EHF European League.

Începutul de joc pare să aparțină norvegiencelor, care se distanțează la maximum trei goluri: 1-4 (min. 7), 2-5 (min. 8) și 3-6 (min. 11). Băimărencele se apropie la 5-6 (min. 12), dar nu au forța să egaleze. Norvegiencele își văd de treabă și refac distanța de trei: 6-9 (min. 17), 7-10 (min. 19), 8-11 (min. 21). Gazdele punctează de trei ori la rând și egalează pentru prima dată în minutul 24: 11-11. Primul avantaj (12-11) este înregistrat de tabelă în minutul 27. La pauză, CS Minaur este echipa care iese în avantaj: 14-13.

În mod simetric, și începutul actului secund le găsește pe norvegience cu un plus de inspirație: egalează la 14 în minutul 31, preiau conducerea și plusează pentru 14-16 (minutul 34). În minutul 36, echipa oaspete reface avantajul maxim din prima repriză: 16-19. Doar că – de data aceasta – jucătoarele de la Storhamar Handball Elite duc lucrurile ceva mai departe: 16-21 (min. 37). Avantajul de cinci goluri se înregistrează și în minutele 38 (17-22) și 39 (18-23). CS Minaur se apropie la un gol în minutul 47 (24-25), dar nordicele se duc iar la trei goluri cu 10 minute înainte de fluierul final: 24-27. În minutul 54 este egal la 28. Speranțele băimărene de victorie revin intacte: trei goluri consecutive ”made in Baia Mare” și scorul devine 31-28. Minutul este 59. Jocul se încheie cu 33-29.

CS Minaur Baia Mare – Storhamar Handball Elite 33-29 (14-13)
Sala polivalentă ”Lascăr Pană” Baia Mare;
Arbitri: Ruslan Loshak și Artem Shajbakov (Ucraina). Delegat EHF: Remus Cojocaru (România);
CS Minaur Baia Mare: Idehn 1, Enache (4 intervenții) – Kovacevic 9, Popa 8, Laslo 7, Blohm 2, Tănasie 2, Lavko 1, Araujo 1, Polocoșer 1, Fujita 1, Burlachenko, Seraficeanu. Oficiali: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu;
Storhamar Handball Elite: Lidèn (7), Haug Lerstad – Nestaker 9, Enkerud 5, Jakobsen 4, Folkvord 4, Hovden 4, Amundsen 3, Fredriksson, Tollbring, Rønningen, Skinnehaugen, Gabrielsen, Sandvik, Brodal. Oficiali: Finn Kenneth Gabrielsen, Vegard Strom.

Celălalt meci din etapa 1 a Grupei C, Thüringer HC – Astrahanocka, se joacă mâine.

Următorul joc din EHF European League pentru CS Minaur se va disputa în deplasare la Astrahanocka Astrahan duminică, 24 ianuarie, joc contând pentru etapa 3. Asta pentru că întâlnirea din a doua etapă, dintre Thüringer HC și CS Minaur, se va juca în 20 februarie, în Baia Mare, urmând ca a doua zi să aibă loc – tot în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” – returul (joc din etapa 6).

Sursă informații: Federația Europeană de Handbal. Sursă foto: CS Minaur Baia Mare