Fetele de la CS Minaur Baia Mare s-au calificat astăzi în Final Four-ul EHF European League, după ce au învins acasă, în returul sferturilor de finală, echipa HC Dunărea Brăila cu 27-25 (13-14). CS Minaur câștigase și la Brăila, în prima manșă a sferturilor, cu 31-24.

N-a fost un meci la fel de viu cum a fost cel din tur, iar Minaur n-a început prea bine, fiind condusă cu 4-1 (min. 4). Scorul a fost echilibrat până la pauză, brăilencele încheind prima repriză cu avantaj de un gol. În a doua repriză băimărencele au fost ceva mai precise în execuții și au izbututit să câștige.

CS Minaur: Filippa Idehn (7 intervenții), Cristina Enache (4 intervenții) – Jovana Kovacevic 7/13, Jelena Lavko 4/7 (unul din 7m), Cristina Laslo 4/6, Sonia Seraficeanu 3/5, Linn Blohm 2/2, Larissa Araujo 2/3, Yaroslava Burlachenko 1/1, Ana Maria Tănasie 1/2, Asuka Fujita 1/1, Andreea Popa 1/3, Anca Polocoșer 1/1, Karoline de Souza 0/1. Angela Cioca și Oana Borș nu au intrat. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Dunărea Brăila: Elena Șerban (7 intervenții), 16. Ljubica Nenezic (3 intervenții) – Alina Czeczi 3/5, Ștefania Epureanu, Mădălina Zamfirescu 4/8, Gabriella Bucur, Maria Kanaval 6/13, Bojana Milic 0/1, Marina Dmitrovic 4/6 (unul din 7m), Iasmina Ichim, Aneta Udriștioiu 5/9, Mirabela Coteț, Tamires Morena Lima de Araujo 2/3, Nicoleta Safta 1/1. Antrenor: Neven Hrupec.

Aruncări de la 7m: 2-1 (transformate: 1-1; a ratat A. Popa). Minute de eliminare: 4-6 (în min. 43 Milic a fost descalificată pentru trei eliminări).

Final Four-ul este programat pe 8 și 9 mai.

Sursă informații: csminaur.ro. Sursă foto: ehfel.eurohandball.com