Progresul Șomcuta Mare, proaspăt promovată în Liga 3, va primi în 12 septembrie vizita echipei CS Minaur Baia Mare în prima etapă din sezonul 2020/2021 de Liga 3.

ACS FC Someșul Dej, CSM Satu Mare, CS Progresul Șomcuta Mare, CS Sportul 2007 Șimleu Silvaniei, ACS CAO 1910 Oradea, CS Minaur Baia Mare, CS Luceafărul Oradea, CSC Sânmartin, ACS Unu Fotbal Club Gloria și SCM Zalău formează Seria 10 a Ligii 3 de fotbal în sezonul 2020/2021.

Vă prezentăm programul echipelor din Maramureș
Etapa 1: Progresul Șomcuta Mare – Minaur Baia Mare
Etapa 2: Minaur Baia Mare – ACS CAO 1910 Oradea, ACS Unu Fotbal Club Gloria – Progresul Șomcuta Mare
Etapa 3: Progresul Șomcuta Mare – CS Sportul 2007 Șimleu Silvaniei, ACS FC Someșul Dej – Minaur Baia Mare
Etapa 4: Minaur Baia Mare – CS Luceafărul Oradea, CSM Satu Mare – Progresul Șomcuta Mare
Etapa 5: Progresul Șomcuta Mare – CSC Sânmartin, SCM Zalău – Minaur Baia Mare
Etapa 6: CSC Sânmartin – Minaur Baia Mare, Progresul Șomcuta Mare – ACS CAO 1910 Oradea
Etapa 7: ACS FC Someșul Dej – Progresul Șomcuta Mare, Minaur Baia Mare – ACS Unu Fotbal Club Gloria
Etapa 8: CS Sportul 2007 Șimleu Silvaniei – Minaur Baia Mare, Progresul Șomcuta Mare – CS Luceafărul Oradea
Etapa 9: SCM Zalău – Progresul Șomcuta Mare, Minaur Baia Mare – CSM Satu Mare

Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:
B1: Locul 1, Seria 1 vs Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 vs Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 vs Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 vs Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 vs Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 vs Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 vs Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 vs Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 vs Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 vs Locul 2, Seria 9

Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:
Învingătoarea B1 vs Învingătoarea B2
Învingătoarea B3 vs Învingătoarea B4
Învingătoarea B5 vs Învingătoarea B6
Învingătoarea B7 vs Învingătoarea B8
Învingătoarea B9 vs Învingătoarea B10

Cele cinci câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2. Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.

Mai multe despre noul format competițional al Ligii 3 pentru sezonul 2020/2021 găsiți aici.

Sursă informații: Federația Română de Fotbal

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.