”Vor începe lucrările de reparare și de consolidare a sectorului de drum național degradat din Pasul Gutâi, cuprins între km 34+138 și km 34+223”, anunță prefectul Rudolf Stauder. În prezent sectorul de drum este afectat de o surpare de teren pe banda de circulație din aval (partea stângă), iar traficul rutier se desfășoară pe o singură bandă.
”Având în vedere că realizarea lucrărilor de consolidare trebuie efectuate în regim de urgență pentru a se evita afectarea întregii structuri rutiere, s-a procedat la realizarea raportului de expertiză în baza studiilor de teren topografice și geotehnice”, se arată în comunicatul Instituției Prefectului Maramureș.
Pentru punerea în siguranță și asigurarea condițiilor corespunzătoare de exploatare și de circulație rutieră a participanților la trafic se vor executa în cel mai scurt timp, conform informațiilor primite de la Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, următoarele: lucrări pregătitoare și de excavare a materialului moale și curgător din zona taluzului care este predispus alunecării; pregătirea platformei și a umplerii pentru instalația de forare a piloților; tasarea lucrărilor și a cotelor piloților, conform proiectului tehnic și respectarea soluției propusă prin expertiza tehnică; lucrări de stabilitate a zonei; lucrări de înlocuire a podețului existent.
”După stabilizarea părții carosabile (execuția consolidării, execuția podețului, straturilor asfaltice și parapeților), se va proceda la desfășurarea traficului rutier pe partea stângă a DN18, pentru a permite efectuarea lucrărilor din partea dreaptă, inclusiv de finalizare a podețului”, menționează sursa citată.
Durata de execuție a lucrărilor este de maximum cinci luni, a mai precizat prefectul de Maramureș.
Sursă informații și foto: Instituția Prefectului Maramureș
CITEȘTE ȘI:
Discuții pentru dezvoltarea turismului